10 توصيه براي بالا بردن امنيت رايانه

computer_security.jpg

بسياري از مشکلاتي که امنيت سيستم کاربران و همچنين حريم شخصي آنان را به خطر مي‌اندازد بر اثر ناآگاهي از الزامات و اصول اوليه به وقوع مي‌پيوندد.در اين ترفند قصد داريم به معرفي 10 توصيه براي بالا بردن امنيت رايانه و کاربر بپردازيم.با رعايت اين نکات مي‌توانيد امنيت حريم شخصي خود و رايانه‌ي خود را به حدأکثر برسانيد.

 

o703594_09560182947001820131.gif

1. استفاده از سيستم‌عامل به‌روز و اصل
مي‌توان گفت مهم‌ترين مسأله‌ي امنيت در کامپيوتر، به‌روزرساني سيستم‌عامل است. با تنظيم سيستم‌عامل بر روي به‌روزرساني خودکار مي‌توانيد از به‌روز شدن خودکار و به‌موقع سيستم‌عامل اطمينان حاصل کنيد. بسياري از تهديدات امنيتي که کاربران را تهديد مي‌کند در صورت به‌روز بودن سيستم‌عامل خنثي خواهند شد.
از طرفي استفاده از سيستم‌عامل کرک‌شده و غيراصل باعث مي‌شود که کاربر براي استفاده‌ي امن و بدون دغدغه از کامپيوتر آمادگي نداشته باشد.به عنوان مثال نصب به‌روزرساني‌ها در سيستم‌عامل‌هاي کرک‌شده به آساني انجام نمي‌گيرد.

2. استفاده از نرم‌افزارهاي امنيتي و به‌روزرساني مداوم آن‌ها
به‌روزرساني سيستم‌عامل به تنهايي نمي‌تواند از ورود ويروس و يا نفوذ هکر به سيستم شما جلوگيري کند. به همين علت وجود يک نرم‌افزار امنيتي (ترجيحاً Internet Security) نيز موردنياز است.
نرم‌افزارهاي امنيتي متعددي تاکنون منتشر شده‌اند که هر کدام علاقه‌مندان خاص خود را دارا هستند. کاربر بايد تنها يک نرم‌افزار امنيتي (در يک حيطه کاري) را براي خود انتخاب کرده (با مشورت با يک کارشناس و يا مطالعه‌ي نقدهاي مختلفي که در خصوص اين نرم‌افزارها وجود دارد) و نصب نمايد تا دچار مشکلاتي از قبيل افت سرعت سيستم و يا تداخل بين نرم‌افزارهاي ديگر نشود.

اگر کاربر مايل به خريد و صرف هزينه نباشد، نبايستي نسخه‌ي کرک‌شده‌ي نرم‌افزار امنيتي را نصب نمايد. چرا که گويي يک راننده براي امنيت خود، کمربند ايمني بي‌کيفيت در اتومبيل خود نصب نمايد!
پيشنهادي که براي اين نوع از کاربران وجود دارد،نصب Anti Virus يا Internet Security رايگان است.از ميان بهترين نرم‌افزارهاي امنيتي که به صورت رايگان عرضه شده‌اند ميتوان به 360Internet Security (در حيطه‌ي آنتي ويروس و امنيت در اينترنت) و Avast Free Antivirus (در حيطه‌ي آنتي ويروس) اشاره کرد. اين 2 نرم‌افزار که به صورت رايگان منتشر شده‌اند، مقدار بسيار پاييني از فضاي رم را مصرف مي‌کنند و مي‌توانند از جمله بهترين انتخاب‌ها براي کاربران باشند.

از ميان اين دو نرم‌افزار نيز نصب نرم‌افزار امنيتي 360Internet Security بيشتر پيشنهاد مي‌شود، چرا که اين نرم‌افزار از امکانات کامل‌تري نسبت به نرم‌افزار Avast Free Antivirus برخوردار است و از همه مهم‌تر، فاقد هر گونه تبليغاتي است. از مزاياي اين نرم‌افزار مي‌توان به استفاده از 3 موتور جستجوگر ويروس و کرم‌هاي اينترنتي، اسکن سريع و دقيق فايل‌ها، نبود هيچ‌گونه تبليغ در محيط نرم‌افزار، استفاده بسيار کم از فضاي حافظه و اشغال بسيار کم فضاي پردازنده، 100% رايگان بودن کليه‌ي امکانات نرم‌افزار، نصب سريع و آسان نرم‌افزار و نهايتاً کنترل نرم‌افزار بر دستکاري فايل‌ها و رجيستري ويندوز توسط ديگر نرم‌افزارها اشاره کرد. البته از معايب اين نرم‌افزار مي‌توان به عدم امکان تنظيمات پيشرفته براي فايروال و عدم کنترل برنامه‌ها براي اتصال به اينترنت اشاره نمود.

3- عدم استفاده از رايانه‌ي ديگران و يا رايانه‌هاي عمومي براي کارهاي شخصي
حتي‌الامکان از کافي‌نت و يا کامپيوترهاي ديگران براي کارهاي شخصي خود استفاده نکنيد. در هنگام استفاده از از اين کامپيوترها،بايستي بدترين احتمال را سرلوحه‌ي کارتان قرار دهيد: اين احتمال که صاحب کامپيوتر ميزبان، دقت کافي در استفاده از کامپيوتر را به کار نبرده است. يعني نه سيستم خود را به‌روزرساني کرده است و نه توجهي به نرم‌افزارهاي امنيتي خود داشته است.

4- عدم به‌اشتراک‌گذاري رمز عبور
بارها پيش آمده است که شخصي به خاطر نداشتن دسترسي به اينترنت يا دلايلي ديگر رمز خود را در اختيار ديگري قرار مي‌دهد تا براي مثال او ايميلي را بررسي کند. اين کار به هيچ عنوان عملي صحيح نيست و از آنجايي که کل تنظيمات امنيتي شبکه‌هاي اجتماعي بر مبناي ايميل شخص است، بسيار خطرناک و کاري بسيار پرريسک خواهد بود. چرا که علاوه بر اينکه ممکن است توسط فرد مورد نظر سوء‌استفاده صورت گيرد، ممکن است به دليل عدم رعايت نکات امنيتي در سيستم شخص، رمز عبور شما به صورت ناخواسته لو رود.

5- اطمينان از صحيح بودن تاريخ سيستم
از آنجايي که مرورگرهاي اينترنتي و نرم‌افزارهاي ديگر براي چک کردن مجوزهاي امنيتي به تاريخ سيستم کاربر رجوع مي‌کنند، کاربر بايستي هر از گاهي تاريخ سيستم و منطقه زماني خود را بررسي نمايد و از صحت آن اطمينان حاصل کند.

6- پرهيز از نصب نرم‌افزارهاي غيرضروري
بسياري از کاربران مي‌پندارند که هر چقدر نرم‌افزارهاي مختلف نصب کنند، کامپيوتري کامل‌تر خواهند داشت؛ در صورتي که اين‌گونه نيست و با اين کار امنيت کامپيوتر خود را به خطر مي‌اندازند.
به عنوان يک مثال، يخچال منزل کاربر را يک سيستم‌عامل، موتور آن را يک نرم‌افزار امنيتي و همين‌طور محتويات آن را نيز نرم‌افزارهاي جانبي آن در نظر مي‌گيريم. کاربر نمي‌تواند در داخل يخچال (سيستم‌عامل) حتي در مواقعي که موتور آن بدون مشکل کار مي‌کند بيش از نياز خود مواد غذايي (نرم‌افزار) انبار کند. مواد غذايي (نرم‌افزارها) داراي تاريخ انقضا هستند و خراب خواهند شد. حتي اگر موتور يخچال نيز بدون مشکل باشد! براي نگهداري از آن‌ها، بايد وقت و هزينه بيشتري را صرف کنيد و اگر هم نگهداري نشود، خطر روز‌به‌روز بيشتر خواهد شد.

7- به‌روزرساني دائمي درايورهاي سخت‌افزاري
شايد از خودتان بپرسيد اين موضوع چه ارتباطي به امنيت دارد! اما بايستي بدانيد که اين موضوع اهميت بسياري در تأمين امنيت کامپيوتر کاربر دارد.سيستم‌عامل و آنتي ويروس بايستي در کامپيوتري بدون اشکال فني کار کنند تا کارها به درستي پيش برود.در صورتي که درايور سخت‌افزاري معيوب باشد،دستگاه به درستي سيستم‌عامل را اجرا نخواهد کرد و علاوه بر کندي سرعت، باعث بد اجرا شدن نرم‌افزارهاي ديگر (از جمله نرم‌افزار امنيتي) خواهد شد. به همين علت شرکت‌هاي سازنده قطعات سخت‌افزاري، هر از چند گاهي (در صورت گزارش وجود مشکل در درايور) نرم‌افزارهاي آن‌ها را براي عملکرد بهتر، به‌روز‌رساني و در سايت رسمي شرکت منتشر مي‌کنند.

پيشنهاد مي‌شود در هنگام خريد کامپيوتر، نام شرکت سازنده و مدل‌هاي سخت‌افزارهاي خود را يادداشت کرده و در اختيار داشته باشيد تا بتوانيد در صورت لزوم، براي به‌روز‌رساني آن‌ها اقدام نماييد. تأکيد مي‌شود که حتماً از سايت‌هاي رسمي شرکت‌هاي ارائه‌دهنده سخت‌افزار، درايورهاي خود را با توجه به مدل سخت‌افزار دريافت کنيد.

8- به‌روزرساني نر‌م‌افزارهاي جانبي
همان‌طور که پيش‌تر عنوان کرديم، براي حفظ امنيت کامپيوتر خود، بايستي سيستم‌عامل و نرم‌افزارهاي امنيتي خود را به‌روز‌رساني کنيد. نرم‌افزارهاي جانبي نيز از اين قائده مستثنا نيستند.اين کار باعث مي‌شود که ايرادات نرم‌افزارها (ايرادات امنيتي و اجرايي) برطرف شود.

9- عدم بهره‌گيري از نرم‌افزارهاي کرک‌شده
براي اين موضوع 4 دليل وجود دارد:
• همان‌طور که پيش‌تر توضيح داده شد، کامپيوتر براي حفظ امنيت، نياز به به‌روزرساني دارد. خواه چه سيستم‌عامل باشد، چه آنتي ويروس و چه نرم‌افزارهاي جانبي. استفاده از نرم‌افزارهاي کرک‌شده در اکثر مواقع باعث مي‌شود امکان به‌روزرساني برنامه از کاربر سلب شود. همچنين ممکن است که در هنگام به‌روز نمودن نرم‌افزار، سرور ناشر سازنده از غيرقانوني بودن نرم‌افزار مطلع شود و خدمات خود را براي کاربر قطع کند. اين کار سبب مي‌شود که کاربر از دريافت به‌روزرساني‌هاي امنيتي نرم‌افزار که گاهي اوقات خيلي ضروري است محروم شود.

• کرک‌ها هيچ موقع قابل اطمينان نبودند و نخواهند بود. بسياري از کرک‌ها با وجود کارکرد صحيح آلوده به بدافزار هستند. در کنار کرک‌کننده‌هايي که با شعار «رايگان براي همه» در اين عرصه فعاليت مي‌کنند، افرادي نيز وجود دارند که با اهداف شخصي و تهديد امنيت کاربران فعاليت مي‌کنند.

• اين کار در کشورهاي پيشرفته (چه براي کرک‌کننده و چه براي کاربر) کاري غيرقانوني است. کساني هستند که بدون نيت‌هاي سياسي خواهان رفع تحريم‌هاي نرم‌افزاري هستند. به خاطر همين مسأله براي اين کار بايد توسط خود کاربران زمينه‌سازي شود تا دولت بتواند با خيالي آسوده قانون کپي‌رايت را اجرا کند.

• همانطور که حال يک نويسنده از انتشار کتاب يا مقاله خود در جايي ديگر بدون درج نامش دگرگون مي‌شود، ناشر و برنامه‌نويسان نرم‌افزارها نيز به همين حال دچار مي‌شوند. به همين علت، اگر تمامي مشکلات امنيتي را نيز ناديده بگيريم،از لحاظ اخلاقي نيز اين کار صحيح نيست.

10- عدم ورود به سايت‌هاي ناشناس
در صورتي که کاربري همه‌ي مسائل امنيتي را نيز رعايت کند ولي بدون دقت به سايت‌هاي ناشناس وارد شود،باز دچار مشکل خواهد شد.مي‌توان عنوان کرد که خطرناک‌ترين کار، همين مورد است.چرا که اولين جايي که در آن ويروس جديدي منتشر مي‌شود،اينترنت است و بعد از انتشار آن است که شرکت‌هاي سازنده نرم‌افزارهاي امنيتي به مقابله با ويروس مي‌پردازند. پس حتماً به آدرس سايت‌ها دقت کنيد.جهت افزايش امنيت در اين زمينه مي‌توانيد از افزونه‌ي WOT بر روي مرورگر خود استفاده نماييد.

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی