آشنايي با مفهوم VLANs

يك VLAN شامل مجموعه‌اي از دستگاه‌ها كه در داخل يك Broadcast domain قرار دارند مي‌شود

قسمت بالاي شكل 1 ـ 8 مثال ساده‌اي از يك VLAN را نمايش مي‌دهد. در اين مثال تمامي‌دستگاه‌ها به يك Broadcast domain و همچنين به يك Collision domain تعلق دارند و به وسيله يك دستگاه Hub به همديگر متصل گشته‌اند. در قسمت پائين شكل 1 ـ 8 دستگاه‌ها به وسيله يك عدد سوئيچ به همديگر اتصال يافته‌اند. تفاوت عمده بين اين دو شكل در اينجاست كه دستگاه‌هايي كه به وسيله Hub به همديگر اتصال دارند، متعلق به يك Broadcast domain و Collision domain‌ بوده، اما دستگاه‌هايي كه از طريق يك سوئيچ به هم متصل مي‌باشند، متعلق به يك Broadcast domain بوده اما هر كدام به يك Collision domain‌ جداگانه تعلق دارند. با وجود اين، به وسيله قرار دادن دستگاه‌هاي F و E در يك VLAN و دستگاه‌هاي G و H‌ در Vlan‌ديگر، همچنين آنها را در Broadcast domainهاي جداگانه نيز قرار داده‌ايم.

 

بنابراين استفاده از سوئيچ‌ها براي ايجاد VLANs در جايي كه امكان استفاده از روترهايي با پورتهاي بيشتر وجود نداشته باشد، بسيار مفيد خواهد بود. دستگاه‌هايي كه در يك VLAN قرار داده مي‌شوند، لزوماً در يك شبكه و يا يك مكان فيزيكي قرار نخواهند داشت. البته اين گفته در شرايطي كه شبكه ما به وسيله يك و يا چندين سوئيچ به همديگر متصل شده باشند و نه به وسيله يك روتر، صدق مي‌كند. براي مثال دستگاه‌هاي اتصال يافته به سوئيچ‌هاي مختلف مي‌توانند عضو يك VLAN بوده و يا اينكه اعضاي يك VLAN فقط از دستگاه‌هاي متصل به يك سوئيچ انتخاب گردند. شكل زیر اين گفته را نشان مي‌دهد.

 

در شكل زیر تعداد 3 عدد VLAN ايجاد شده است. توجه داشته باشيد كه مكان قرارگيري كامپيوترها، تأثيري در روند عضويت آنها در VLANهاي مختلف نمي‌گذارد. بدين صورت كه دستگاه‌هايA، B، E، F عضو يك VLAN بوده، در حاليكه به پورتهاي مختلف سوئيچ‌هاي مختلفي متصل گشته‌اند. مي‌بينيد كه كامپيوترهاي C و D كه به يك سوئيچ اتصال دارند نيز در يك VLAN جداگانه قرار داده شده‌اند. نتيجه استفاده از VLAN بدين صورت خواهد بود كه اگر يك دستگاه، مثلاً كامپيوتر A، پيام Broadcast را در شبكه ايجاد نمايد، اين پيام فقط بر روي دستگاه‌هاي موجود در همان VLAN انتشار خواهد يافت و بنابراين دستگاه‌هاي موجود در VLANهاي ديگر، پيام مربوط به كامپيوتر A را دريافت نخواهند كرد.
 

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی